Navigácia

3- dňový pre milovníkov histórie a prírody

Územie Spiša patrí určite k najkrajším regiónom nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Prekrásna príroda a množstvo kultúrno-historických pamiatok očaria každého návštevníka, ktorý sem zavíta.

1. deň: Spišská Nová Ves a jej blízke okolie - v zajatí gotiky, renesancie, rokoka a hudby...

Program začína v meste Spišská Nová Ves, kde počas prechádzky po najdlhšom šošovkovitom námestí v Európe uvidíte najkrajšie zaujímavosti mesta. Odkryjete čaro a historickú hodnotu budov na námestí - Provinčného domu, dnes sídlo Múzea Spiša,  kúzlo reduty, najpôvabnejšej budovy v Spišskej Novej Vsi,  Galérie umelcov Spiša s najkrajším renesančným dvorom na námestí, so svojimi pokladmi sa podelí aj radnica, gréckokatolícky, evanjelický a rímskokatolícky kostol. Nezabudnite ani na výstup na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.

Prehliadku mesta ukončíte vyslovením priania pri pamätníku Pocta Majstrovi Konrádovi - Miesto prianí a symbolickým zvukom zvončeka ho pošlete do neba. Popoludnie strávite v neďalekom kaštieli v Markušovciach a letohrádku Dardanely. Renesančno-barokový kaštieľ ukrýva múzeum historického nábytku. V letohrádku je inštalovaná expozícia klávesových hudobných nástrojov a jeho nádherná sála sa využíva ako koncertná sieň.

2. deň: K srdcu Slovenského raja ...

Ponúkame vám tip na výlet do prírody jedného z najnavštevovanejších zákutí Slovenska, do Národného parku Slovenský raj.      

Prechádzku prírodným klenotom začnete na jeho severovýchodnom okraji, v rekreačnom stredisku Čingov.  Vyberiete sa po žltej značke (45 min. pohodlná chôdza mierne do kopca) priamo na Tomášovský výhľad, odtiaľ sa vám naskytne výhľad na nádhernú panorámu okolia. Rozšírenie kaňonu pod Tomášovským výhľadom ponúka možnosť pokračovať po modrej a zelenej značke popri toku rieky Hornád, úzkym kaňonom s názvom Prielom Hornádu. Úseky 12 km dlhého kaňonu sú zaistené stúpačkami a reťazami.

Chodník cez Letanovský mlyn (červená značka, 60 min. lesným chodníkom do kopca) vás privedie do srdca Slovenského raja, na poľanu Kláštorisko. Táto najvýznamnejšia križovatka turistických trás láka aj vďaka duchovnému rozmeru, ktorý tejto lokalite dodáva rekonštrukcia kartuziánskeho kláštora a symbolický cintorín.

Po krátkej prestávke a občerstvení sa vrátite Čertovou sihoťou (modrá značka, 60 min. lesným chodníkom dole kopcom). Chodník klesá lesom až k ústiu Bieleho potoka. Odtiaľ sa už len peknou rovinkou popri toku rieky Hornád (modrá značka, 30 min.) vrátite späť na Čingov.

alebo ... V zajatí ľadu (platí len pre letnú sezónu)

Pozývame vás na expedíciu do kráľovstva ľadu ukrytého v srdci národného parku Slovenský raj.

Váš výlet sa začína v osade Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá leží v blízkosti jaskyne s unikátnou ľadovou výzdobou. Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najväčších ľadových jaskýň v Európe a prvou elektricky osvetlenou na svete. Od roku 2000 je v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Aby ste sa trochu zohriali, zastavte sa pri spiatočnej ceste na Dedinkách, kde na brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša môžete popoludnie stráviť slnením alebo člnkovaním.

3. deň: Po stopách minulosti... alebo za pamiatkami UNESCO

....ulicami slobodného kráľovského mesta Levoča až k hradbám najväčšieho stredovekého  hradu v strednej Európe ... 

Návrat do minulosti začína v historickom centre mesta Levoča (pamiatka UNESCO), v meste, ktorému sa hovorí, že  je ,, najjagavejším kameňom na spišskej korune “.  Uprostred Námestia Majstra Pavla stoja dva kostoly. Ako prvý navštívite Chrám sv. Jakuba, ktorý s najväčším dreveným oltárom na svete predstavuje najvzácnejší skvost Levoče. S kostolom susedí budova bývalej levočskej radnice s arkádami, ktorá patrí k vrcholným stavbám svetskej renesančnej architektúry na Slovensku. Neminiete ani klietku hanby, ktorá patrí k Levoči ako Eiffelova veža k Parížu. Vašu pozornosť si zaslúži aj evanjelický kostol z 19. storočia, renesančný Thurzov dom, Máriassyho dom  aj Kláštor minoritov a dom Majstra Pavla.

Navštívite Mariánsku horu, ktorá sa týči vysoko nad mestom. Dominuje jej pútnický kostol Navštívenia Panny Márie s jej uctievanou sochou, ktorá je dodnes ústredným symbolom mariánskych púti do Levoče. 

V poznávaní minulosti budete pokračovať návštevou ,,slovenského Vatikánu“. Cirkevné mestečko Spišská Kapitula je už niekoľko storočí sídlom spišského biskupa. Prezriete si aj jej najvýznamnejšiu stavbu, katedrálu sv. Martina. A odtiaľ to bude už len na skok na Spišský hrad – pamiatka UNESCO, ktorý patrí medzi najväčšie hradné komplexy v strednej Európe. Cestou zo Spišského hradu sa zastavíte v blízkom barokovo- klasicistickom kaštieli v Hodkovciach, prejdete sa francúzskym parkom, v ktorom sa nachádza aj kaplnka Csákyovcov.

Návštevu tohto kraja ukončíte v obci Žehra, ktorá je známa vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu kostolu sv. Ducha (pamiatka UNESCO). V interiéri kostola sa zachovali jedinečné nástenné maľby zobrazujúce rozličné biblické príbehy.