Miesto prianí a zvon z prelomu 14. a 15. storočia
Miesto prianí alebo aj pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi pripomína význam prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši (a zároveň najvýznamnejšej na Slovensku), ktorú založil v Spišskej Novej Vsi Majster Konrád. Slávnostne odhalený a požehnaný bol koncom roka 2012 pri príležitosti 655. výročia založenia dielne.
Prvá písomná správa o zvonolejárovi Konrádovi sa datuje do roku 1357. Jeho nasledovníci udržali činnosť dielne do roku 1527. Pochádzajú z nej zvony, ktoré dodnes zvonia napr. v Spišskej Kapitule, Košiciach, Kysaku, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí.
Vyslovte svoje najtajnejšie priania
Pamätník je dielom akademického sochára Štefana Kovaľa a predstavuje imaginárny portrét stredovekého zvonolejára Konráda. Súčasťou je polozvon, ktorý pozýva návštevníkov do svojich útrob vysloviť svoje prianie a symbolickým zazvonením ho vyslať do nebies.
Na zadnej strane sa nachádza latinský nápis O REX GLORIE VENI CVM PACE (O, kráľ slávy, príď s pokojom). Ide o text, ktorý sa nachádza na viacerých dodnes zachovaných zvonoch Majstra Konráda a vystihuje ľudskú túžbu po pozemskom mieri a pokoji.
Dotknite sa jedného z najstarších zvonov na Slovensku
Pri Mieste prianí sa nachádza zvon uliaty Jánom Wagnerom na prelome 14. a 15. storočia v dielni založenej Majstrom Konrádom. Zvon je zbierkovým predmetom Východoslovenského múzea v Košiciach. Pôvodne bol umiestnený vo veži farského kostola v Markušovciach. Je vysoký 85 cm s dolným priemerom 86 cm.
Obdivovať majstrovské umenie spišskonovoveskej zvonolejárskej dielne môžete aj pri výstupe na vežu Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Nájdete tu tzv. Šmertny zvon s priemerom 92 cm z roku 1486, ktorý pochádza od Jána Wagnera, posledného významného majstra Konrádovej dielne.