Navigácia

Radnica a Miesto prianí

Trojpodlažná budova bola postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1777 - 1779 uprostred námestia. Hlavný vchod je situovaný zo severnej strany, hlavná fasáda je orientovaná na juh.

Zvonku je radnica z oboch strán dekoratívne vyzdvihnutá polostĺpmi, iónskymi hlavicami, vavrínovými girlandami a medailónmi. Pozoruhodná je aj interiérová výzdoba. Najzaujímavejšou miestnosťou je obradná sieň umiestnená v strede budovy siahajúca cez dve poschodia, v ktorej sa pravidelne konajú slávnostné obrady (uvítania narodených detí, sobáše, prijatia jubilantov a významných hostí).

Vo foyer na prízemí sa nachádza reprezentačná stena erbov partnerských miest a originál sochy Immaculaty z Mariánskeho stĺpa. Budova radnice je sídlom primátora mesta a niektorých organizačných útvarov mestskej samosprávy.

Miesto prianí, alebo tiež pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi, sa od roku 2012 nachádza v strede námestia ako pripomienka prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši (a zároveň najvýznamnejšej na Slovensku) založenej v Spišskej Novej Vsi Majstrom Konrádom. Prvá písomná správa o zvonolejárovi sa datuje do roku 1357. Jeho nasledovníci udržali činnosť dielne do roku 1527. Tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné zvony dodnes zvonia v Spišskej Kapitule, Košiciach, desiatkach obcí na Spiši, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí.

I priamo v Spišskej Novej Vsi, pôsobisku zvonolejárne, sa naskytá jedinečná možnosť vidieť týchto svedkov doby. Pri Mieste prianí sa od apríla 2013 nachádza kostolný zvon uliaty na prelome 14. a 15. storočia v dielni Majstra Konráda, vysoký 85 cm s dolným priemerom 86 cm. Pamätník je dielom akademického sochára Štefana Kovaľa z Vyšných Ružbách. Predstavuje imaginárny portrét stredovekého zvonolejára Konráda.

Na zadnej strane polozvona je historický text O REX GLORIE VENI CVM PACE (O, kráľ slávy, príď s pokojom), ktorý vyjadruje túžbu nás všetkých po pozemskom mieri a pokoji a je charakteristický pre viacero zvonov z Konrádovej dielne. A prečo Miesto prianí? Polozvon pamätníka pozýva návštevníkov do svojich útrob, kde môžu potichu vysloviť svoje prianie a symbolickým zazvonením na zvonček ho vyslať do nebies.

ADRESA:

Radničné námestie 7,
Spišská Nová Ves